W ramach zadania przeprowadzono warsztaty ochrony przyrody. Zagadnienia ekologiczne poruszane podczas warsztatów: składniki przyrody nieożywionej i ożywionej, antropogeniczne składniki krajobrazu, ekosystem, naturalny ekosystem, gatunek, wpływ człowieka na środowisko naturalne, zasady zachowania w lesie.
Udział w warsztatach ochrony przyrody wzięło 62 uczniów, 50 seniorów i 30 liderów (podzieleni na 7 grup) w terminie 15.10.2024r. – 19.11.2024r. Zajęcia grupowe odbyły się w wymiarze 2 spot. po 5 godzin/GR (łącznie 10 godzin wsparcia dana grupa). Ponadto w ramach warsztatów została zorganizowana wizyta dla każdej z grup w „Wielkopolskim Centrum Recyklingu – Spółki z o.o.” gdzie uczestnikom pokazano:
- system gospodarowania odpadami
- ile potrzeba drzew do wyprodukowania tony papieru,
- jakie jest ponowne zastosowanie makulatury,
- co powstaje z odpadów zielonych,
- jak dzięki modułowi fermentacji i zastosowania technologii z 1 tony odpadów uzyskuje się do ok 180 m3 biogazu, który jest przetwarzany na energie elektryczną i cieplną,
- jak powinna przebiegać prawidłowa segregacja i do jaki frakcji,
W ramach zadania, w bieżącym okresie sprawozdawczym, tj. 10.10.2024r. odbył się także festyn międzypokoleniowy na Pleszewskim rynku (ul. Rynek 1 63-300 Pleszew). Uczestnikami festynu były osoby z grupy docelowej oraz ich rodziny/mieszkańcy Miasta i Gminy Pleszew.
Podczas festynu Projektodawca i Nadleśnictwo Taczanów promowali akcję sadzenia drzew. Na rozstawionej na płycie rynku scenie odbyły się różnego rodzaju występy Pleszewskich szkół i przedszkoli dzięki zapewnionej w ramach projektu oprawie muzycznej i technicznej w tematyce “święta drzewa”. Ratownicy medyczni zatrudnieni do obsługi festynu przygotowali pokaz ratującego życie sprzętu medycznego.
Podczas festynu do dyspozycji uczestników był również energorower.